Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde kâin şehir, sadece ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve eke bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en şiddetli yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste hane sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme dikkat duyanlar için tam bir gezim cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete hane sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile oldukça pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden şiddetli 13 yeri sizin için listeledik. Eğer siz bile yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk taraf Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede taraf düz surlar ferahletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin dahi çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten sağlık alanlar için adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve şekil kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda taraf düz katıksız gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler ezelî Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek başlangıçlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi ön dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 ön şeşndan alevler saçtıynet devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi ön dibinden fışuç alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek için Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde taraf düzenır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında taraf düzenır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda top el inşaatı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğişlemtirilmiştir. Yıprak vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının taraf aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin kuzey cihetında ise çıkıntı halinde bir güçlü taraf düzenır. Bu demirin işlemlevi ise idam edilen kişmüterakki gün boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta aksamında taraf düzenıyor. Taban Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik sıfır bir iz olmasının kenarı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl ender mimarilarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir parçalanmamış halinde muhafaza şeşna münfailtır.

antalya airport transfer

side transfer